"כדורית" – עידן חדש במשרד הישראלי

מיד לאחר שפרסמתי את "מסדרת אלקטרונית עברית של IBM", פנה אלי אבי בוחבוט ותרם את המסמך הזה – מעין כתבה שיווקית שפורסמה כנראה בשנת 1973 על מכונת הכתיבה האלקטרונית והחדשנית – ה"כדורית". מסתבר שזו המצאה ישראלית (לפי הכתוב, הומצאה בשנת 1963 ע"י דן עולמי, מנהל המחלקה הטכנית באגף של מכונות משרד בי.ב.מ. ישראל).

ibm_article

הקטע המעניין הוא שבניגוד לחוברת מן הרשומה הקודמת, כאן מרחיבים על פועלו של מעצב האותיות ואף מצרפים דגימה טיפוגרפית.

ibm_article_types

הנרי פרידלנדר, "שלום" ו"אביב" (ציטוט מתוך המסמך)

לכדורית מבחר עצום של כדורי הדפסה בעיצובים טיפוגרפיים שונים; הם נועדו להעניק לרוכש הכדורית אפשרויות מגוונות לאהתאמת סוג האות לטעם האישי, ובעיקר — לסוג היישום. החל באותיות ממשפחת Elite (ביניהן Prestige Elit ו־Light Italic), דרך האות הנהדרת הנראית כאות דפוס ממש (Adjutant שְמה); המשך במשפחת Courier המכילה אותיות זקופות ואותיות מוטות באלכסון; המשך באותיות הגותיות, שהן אותיות "Sans Serif" המיועדות לטקסטים טכניים, לרשימות שונות וליישומים מיוחדים (Artisan, Letter Gothic) — וכלה באות הקורסיווית, הנראית ככתב יד, ושמה Script. בקיצור כדורית היא מכונת הכתיבה העברית/לועזית היחידה בעולם המסוגלת להתאים את האות המודפסת לאופי המסמך— ללא החלפת מכונת כתיבה….

האגף למכונות משרד של י.ב.מ. החליט כי מכונת כתיבה כה ייחודית ככדורית זכאית בהחלט לעיצוב אותיות עבריות מקוריות משלה, לא־רק לועזית. וכאן נכנס לתמונה מר הנרי פרידלנדר, אחד ממעצבי האותיות הנודעים ביותר, חתן פרס יוהאנס גוטנברג לשנת 1971.

לא כאן המקום להרחיב את היריעה אודות הקשיים העומדים בפני המעצב אות עברית חדשה. כדי שתהא האות קריאה, עליה לשמור על ייחודה העתיק ועל הקווים והדקויות שאפיינו אותה במהלך דורות רבים. כדי שתהא מודרנית ו"מתקדמת" — עליה להיות חדישה.

מר פרידלנדר פתר בעיה מסובכת ועיקשת זו בהצלחה. בלי להרחיב את היריעה — כפי שהבטחתי — אציין כי אנו גאים מאוד־מאוד בתוצאה המוגמרת: אותיות שלום ואותיות אביב. שלום היא אות רככה ועדינה המעניקה קריאה רהוטה לקורא המכתב; אביב היא אות תקיפה ורשמית, מטיפוס Sans Serif, והולמת במיוחד מסמכים רשמיים, טקסטים מסחריים והטעמות מיוחדות. שתיהן משתלבות יפה בינן לבין עצמן, וגם בינן לבין אותיות לועזיות שונות, המוטבעות משפחה־משפחה על כדור הדפסה משלה.

ברור כי בשטח עיצוב האות העברית עדיין לא נאמרה המלה האחרונה. קיימות אפשרויות רבות נוספות להתפתח, ואף השוק הישראלי יבוא מצדו בדרישות. אנו נשתדל לבחון בעניין את כל הדרישות ולהיענות להן כמיטב יכולתנו.

לסיכום: מתוך שפע ההזמנות לרכישת "כדורית", שהחלו להגיע אל משרדי האגף למכונות משרד כבר למחרת ההכרזה, אנו למדים כי מכונת הכתיבה העברית/רב לשונית של י.ב.מ. פותחת עידן חדש בתחומי המשרד הישראלי המתקדם והמשתכלל. אנו מקווים להביא עוד תועלת רבה למשרד זה.   □

פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s