ספר הסקיצות של גיום לה בה

shakespeare-in-love-98-04-g

קרה לכם פעם שהתרגשתם מאותיות? עד כדי דמעות?

כי זה קרה לי, כאשר "מצאתי" באתר הביבליותק נסיונל הצרפתי שני מסמכים חשובים מאוד שנתנו לי להציץ לתוך מה שהוא אולי מחברת הסקיצות של המוצארט של הטיפוגרפיה העברית (עודד עזר אמר), גיום לה בה (1598-1525), חקק האותיות המופלא מוונציה, אשר פיתח את אחת מטיפוסי האות המוערכות כיום בשנת 1559, הידועה בשם "לה־בה" (אות הטקסט שהופיעה בתנ"ך הרב לשוני של פלנטין בשנת 1569). מאז חלפו 444 שנים. (לשם השוואה , לה בה נולד בערך כ39 שנים לפני שייקספיר).

זה קרה כי אני צריך להגיש עבודה אקדמית המנתחת את הגופן של לה־בה, וחששתי שהדגימה שבידי פשוט לא טובה מספיק. לכן חיפשתי רמזים בעקבות הפנייה של סיפרה האלמותי של עדה ירדני (ספר הכתב העברי), אשר שרטטה בעמוד 95 את מפת האוצר:

"גויום לה בה […] היה מן המעולים שבחקקי האותיות העבריות. ממעשה ידיו נותרו כמה 'דוגמות' […] בספרייה הלאומית בפאריס (ביבליותק נאסיונאל) מצויים שני אלבומים של דוגמות אותיות מאוספו, שחלקן מעשה ידיו וחלקן מעשה ידי ז'אן ארנול, ומבתי הדפוס של בומברג, יוסטיניאני, וקושטא. באלבום השני 19 סוגים של אותיות עבריות שחקק בוונציה ובפאריס. ביניהן אותיות רש"י ואותיות מרובעות עם ניקוד מלא […] הוא מעיד על עצמו שעשה אותיות אלה לפי מסורת האות העברית שנהגה בוונציה."

lule-fig04_002
[תחריט מן המאה ה19 המראה את יוהאן גוטנברג, ממציא הדפוס המערבי. מקור]

חיפשתי במשך זמן רב דגימות עתיקות של לה בה בגוגל (בספריה הלאומית לא היו דגימות שכאלה, אלא רק כמה אותיות במאמרו של משה שפיצר "על האותיות שלנו"). למרות שקיבלתי כמה תמונות באדיבותו של סקוט מרטין קוסופסקי, ולמרות שיש בידי את הדגימה שצירפה עדה ירדני לספרה, התמונות עדיין לא היו באיכות מספקת על מנת לראות את האותיות מקרוב. כלומר, הייתי זקוק לתמונות גדולות של אותיות הטקסט של לה בה מן התנך הרב לשוני של כריסטוף פלנטין.

חמוש בפיסת המידע, ניסיתי היום עוד פעם את מזלי בגוגל, רק שהפעם חשבתי לבדוק באתר של הביבליותק נאסיונאל הצרפתי. התוצאות היו מפתיעות: שני ספרונים (1, 2) עם דגימות יקרות מפז של אותיות בנות זמנו של לה בה, אשר עזרו לקבוע את מבנהן וצורתן של חלק ניכר מן האותיות העבריות המרובעות והקורסיביות (למשל רש"י) עד לעצם היום הזה.

מצטיירת תמונה של מעצב גופנים מסור, של טיפוגרף נוצרי-עברי לעילא ולעילא, שערך מחקר טיפוגרפי מקיף על המסורת הקליגרפית היהודית, על תקדימים וגילויים של קודמיו, ועל החידושים של מתחריו. ב"ספר הסקיצות" של גיום לה בה (שימו לב – אני משער שזה כך:) אפשר לראות דגימות טיפוסי אות מודפסות וכתובות בקליגרפיה, מלוות בהערות בכתב ידו. בספר השני, Spécimens de caractères hébreux, grecs, latins et de musique, שהוא מודפס, ישנה סקירה של דגימות שונות שאינן מופיעות בספר הראשון, וביניהן סקיצות ודגימות של אותיות עבריות, יווניות, ותווים מוזיקליים.

01

[רוברט דה נירו בתמונה מתוך הסרט "הסוחר מוונציה", מקור]

הממצא ריגש אותי מאוד, מכיוון שלא ציפיתי שהדבר יהיה אפשרי (לא כל החומרים עוברים דיגיטציה). אני בטוח שמי שצריך להכיר את הספרונים האלו, כבר מכיר אותן. אבל לי הם יעזרו מאוד בעבודה האקדמאית שאני מגיש, בה אני מנתח את האותיות של לה בה. העובדה שמצאתיהם כעת, כמה ימים קריטיים לפני ההגשה, היא ממש בגדר מזל.

ראו למשל את האותיות הקורסיביות (בנוסף לאותיות המרובעות המופלאות) שחקק לה בה בשנת 1592 בדגימה מתחת. מעולם לא ראיתי כתב קורסיבי יפה כל כך, המשלב השפעות של כתב רש"י, עוד כתבים קורסיביים, ואפילו צורות גרפיות מושלמות. האותיות יוצרות קצב נהדר, הdescenders מקבלים גיוון (יותר אותיות יורדות מתחת לקו הבסיס, ויוצרות משיכה קדימה), תחושה אורגנית וקליגרפית, של עברית מעולם אחר.

N0841173_JPEG_22_22DM

חלק מהאותיות – במיוחד אלה של לה בה עצמו, רעננות וחלקות כאילו הודפסו אתמול. אם אוכל להתפייט מעט, אני מרגיש כאילו אני קורא שוב את "שם הורד" של אומברטו אקו. הספר מכניס אותך לעולם של אנשים חריפי שכל ומעמיקי ידע, מהמעמדות הלא גבוהים, אשר למעשה עיצבו את התרבות האנושית של אותם הימים ושל העתיד בצלמם ובדמותם. הויכוחים האינטלקטואליים שלהם מהדהדים באותיות שיעצבו ובתרבות הטיפוגרפית.

דמיינו לכם את התסריט הבא, שכתבה עדה ירדני ומובא כאן בקיצור ופיוט:
גזירות ורדיפות יהודים גרמו לגוויעת מרכזי התרבות בוונציה ובפראג בשנים 1559-1555. אינטלקטואל בשם כריסטוף פלנטין גומר בלבו להפיץ את בשורת ההומניזם שפשט באירופה במאה ה-16. חמוש ב21 סוגי אותיות עבריות (של טובי המדפיסים העבריים באותה תקופה, ביניהם אותיותיו של בומברג, שונצינו, ואוצרותיו של לה בה), הוא מצליח ליצור סביבו מעין חצר הומניסטית, ונעשה ראש המדפיסים באנטוורפן שבבלגיה. ב1568 עד 1573, לאחר כמה הדפסות מוצלחות של התנ"ך, הוא פוצח במלאכת הדפסת התנ"ך הפוליגלוטי – הרב לשוני, אשר יכלול בתוכו את כל הטקסט של התנ"ך בעברית, בלטינית, ביוונית, בסורית, ובארמית (תרגום אונקלוס). באורו החיוור של החורף הבלגי הפורץ לסדנא מחלון קטן, עומלים פועליו לסדר את העמודים באותיות מתכת חקוקות וקפואות, ולהדפיסם בדיו שחור על נייר חלק ויפה. תנ"ך רב לשוני זה היא תרומתם הגדולה לאנושות של לה בה ושל פלנטין, מפעל ההדפסה הגדול והמשמעותי ביותר במאה ה־16, אשר כונה בשם "ביבליה מלכותית". למרות שפלנטין לא הצליח להפיץ באנטוורפן את עקרונות ההומניזם, מאמציו וחצרו היו אחת מנקודות האור בתקופה.

זה היה יכול להיות סרט או ספר מעניין מאוד.

הייתי מאוד מעוניין שאקדמאי יעבור על הדגימות ויתרגם את הערותיו של לה בה.
האם יש מקוראי הבלוג המבינים צרפתית ויוכלו לתרגם את 12 העמודים ש

ל הספר השני?

תודה רבה לעדה ירדני, לסקוט מרטין קוסופסקי, ולביבליותק נסיונאל.

download-button

אתם ודאי רוצים את הקבצים, נכון?

הנה! (כפתור ימני על הלינק וְ save as).

קובץ ראשון
ספר הסקיצות     N0841173_PDF_1_-1DM

קובץ שני
Spécimens de caractères hébreux, grecs, latins et de musique, gravés à Venise et à Paris par Guillaume Le Bé (1545-1592), publiés par H. Omont

סרטונים ומידע על לה בה:
הסרטון של טאבלטמאג
הסרטון של עבדכם הנאמן
הפוסט שכתב עודד עזר

upper image source: screenshot from "shakespeare in love, 1998 [image  source]

פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

6 תגובות על ספר הסקיצות של גיום לה בה

 1. ירונימוס זה נפלא! בדיוק תהיתי איך אוכל למצוא תמונות של העיצובים בעברים של לב בה. תודה רבה!

 2. גרשון הגיב:

  תודה רבה! לא ידעתי שהספרים האלו ברשת.

 3. Bentzi Binder הגיב:

  מדהים שדברים האלה נמצאו על ידיך, אני חפשתי בספרים הדיגיטליים של גוגל ספרים עם דוגמאות טובות של לה בה, עם הצלחה חלקית.
  האם יש מקום בו ניתן לראות דיגיטלית את התנ"ך הפוליגלוט?

  • yaronimus הגיב:

   אני תמיד שמח מאוד להפיץ את הידע. לצערי לא ידוע לי על אתר שכזה, ואולי כדאי לשלוח מייל ובו בקשה להעלות כמה תמונות דיגיטליות באיכות גבוהה לאנשים או הארגון שמחזיקים בספר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s