לעצב את ספר הספרים מההתחלה, 1955

7303788_1_l

[מקור]

לאחרונה נשלחו אלי כל מיני מסמכים, ידיעות, תופינים, וציפוטים* שאני שמח לחלוק עמכם (תודה יגאל ובנצי).

אז ללא כל עיכוב, נתחיל בציפוט מתקתק שתרם יקיר הלשכה יגאל זורע, שכותב את הבלוג "קווים ונקודות". תודה יגאל!!

הכתבה הבאה שנלקחה מ״עולם הדפוס״ עוסקת בהתארגנות לעיצוב ספר הספרים – התנ״ך, שערכה הספריה המלכותית של שטוקהולם (הו!), וזו לשונה (תמונה למטה):

תחרות עולמית לתיכנון טיפוגראפי של התנ״ך

מקובל, שהספר הראשון שנדפס מאותיות בודדות הוא ״תנ״ך גוטנברג״ בן 42 השורות, שנדפס על ידו בשנת 1455. כדי לציין את יובלו ה־500 של ״תנ״ך גוטנברג״ הגה ברור זכריסון, מן המכון הגרפי בשטוקהולם, את הרעיון לרכז בספר אחד הצעות שונות של טובי הטיפוגראפים בעולם על תכנון סידור והדפסת התנ״ל בשפות וצורות שונות. הועדה שהורכבה לביצוע הרעיון, כללה גראפיקאים ידועי־שם, והם: פאול בנט (ניו יורק), ולמר נורדלונד (קופנהגן), מכסימיליאן ווקס (פאריז), סיר פרנסיס מיינל (לונדון), הרמן צאפף (פארנקפורט) ובעל הרעיון הנ״ל.

התכנית שעובדה על ידי הועדה היתה פשוטה ומעניינת. בחירי הטיפוגרפים בעולם הוזמנו לשלוח דוגמאות של 4 או 8 עמודים מספר בראשית, כפתרונם ״האישי״ לכל הבעיות הטיפוגרפיות המתעוררות בעבודה מעין זו. זו לא היתה התחרות, אלא סימפוזיון של תיכנון טיפוגרפי לנושא מסויים, אשר ההגבלה היחידה היתה גודל העמוד, כדי שאפשר יהיה לכרוך את כל העבודות בספר משותף אחד.

37 הטיפוגרפים מ־15 ארצות שהשתתפו בעבודה מעניינת זו העשירות את הספרוּת הגרפית בספר חשוב מאוד, אשר רק יחידים יזכו לרכשו בגלל מספר הטפסים שהוצא למכירה במחיר של 22.50 דולר הטופס. בספר ניתנות 43 דוגמאות של תיכנוּן הסידור וההדפסה של התנ״ך המעידות על הכשרון הרב שהושקע בהן על ידי המשתתפים.

מהספר ניכר, שהטיפוגרפים ניגשו לבעיה זו בשתי דרכים שונות. אחדים לא סטו מן הדרך המעשית המקובלת בתיכנון ספר בעל היקף כזה, שיש צורך למכרו.

אולם רובם של המתכננים חשבו כנראה אחרת. הם העדיפו לראות את המיבצע כעבודה אקדמית, אשר אין לה שום תפקיד אחר מאשר יצירה אמנותית. לפי דעתם אסור שנימוקים מעשיים וטכניים יחניקו את הביטוי המלא של רעיונות אמנותיים ואסתטיים.

שתי גישות אלו עושות את הספר לתעודה מעניינת ביותר על רב־צדדיותה של בעיה מעין זו. ברור, כי ספר חשוב זה אינה מתיימר לדלות את כל הפתרונות האפשריים של סידור התנ״ך על שלל הבעיות שבו, וספק אם בעיה זו ניתנת אי־פעם למיצוי מלא.

הביקורת שהופיעה בעתונות המקצועית העולמית מציינת לשבח כמה טיפוגרפים, ובשוּרה ראשונה את הנרי פרידלנדר (מנהל הדפוס הלימודי, מרכז ברנדייס), אשר לתנ״ך העברי שלו, בטכסט שחור וכותרות־שוליים בצבע אדום, והשוליים הרחבים מסביב — ״השפעה גברית״ וחזקה. כן מבליטה הביקורת את עבודתו של מר דוד איתמר מניוּ־יורק (הידוע בחוגי המקצוע בארץ), שסידר את התנ״ך בעברית ואנגלית באות שתוכננה במיוחד על ידו. המיוחד שבעבודה זו הוא, שהעברית היא בצד שמאל והאנגלית בצד ימין (ההיפך הגמור מן המקובל) ומספרים המציינים את הפסוקים מפרידים בין שני הטכסטים. בין המשתתפים מצויים טיפוגרפי ידועי שם, כגון: יאן פון קרימפן, הארלם; לארד ריצ׳י, לוס־אנג׳לס; ברתולד וולפה ועוד.

הספר, ששמו ״ליבֶּר ליבּרוֹרִיוּם״ (ספר הספרים) עורר ענין רב בחוגי המקצוע בעולם. נשמעות דרישות מכל הצדדים, לאפשר לחוגים המקצועיים הרחבים להכיר את החומר הרבה על ידי סידוּר תערוכה נודדת או על ידי הדפסת הספר למכירה כללית בין אנשי המקצוע.

.

עולם הדפוס תחרות תנך 1954

.

.

אז, מאחר שלא יכולתי להשאר עם הידיעה הזו לבדה, בדקתי במעבה הרשת (ויבורך אלוהי האינטרנט) עבור עדויות מן אותו האוסף המעניין. לצערי לא מצאתי תמונה של מעשה ידיו של הנרי פרידלנדר, אבל כן הצלחתי למצוא את הדוגמא המצוינת שעיצב איתמר דוד, וכן עוד כמה תמונות של עיצובים באנגלית.

אולי מישהו יצליח למצוא את הקובץ הנ״ל גנוז באיזו גומחה מאובקת בארץ או בחו״ל ויוכל לסרוק למעננו את האוצרות האלו, למען נוכל ללמוד קצת מהמאסטרים האלו.

.

.

LiberLibrorum

[מקור – בלוג IDEA ובו דוגמאות מעיצוביו של איתמר דוד]

.

* ציפוטים זה צימוקים על פי יובל האחיינית שלי

.

.


pinterest

[מקור]

LIBER LIBRORUM, 1955. The first chapter of Genesis as interpreted by 40 typographers from 15 countries, 35 x 27 cm. Quarto portfolio. Contains 43 (i.e. 44) individual works, printed on various sheets of paper, differing in size, form, colour, texture, weights, etc. Introductory booklet in English and an introductory leaflet in German. Hardcover, preserved in a buckram and paper-covered boards portfolio, made by Esselte, Sweden, cover paper by Sofia Widén.

פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים , , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s