קורס טיפוגרפיה מחפשת – טיפוגרפיה ותרבות

poster

אני מודה ליקי ואברהם שהעבירו לי את הטקסטים והתמונות ע״מ שאוכל לשתפם כאן:

טיפוגרפיה מחפשת, זה שמו של הקורס המתקיים בסימסטר הראשון של שנת הלימודים הרביעית במכון אבני לאמנות ועיצוב תל אביב מזה ארבע שנים בהנחיית יקי חסיד.

הקורס מאפשר לסטודנט לבחור כל נושא הקשור לטיפוגרפיה – החל מעיצוב גופן וכלה ביישומי טיפוגרפיה והקשרים תרבותיים, ולעשות פרויקט עיצובי כראות עיניו. לפעמים הפרויקטים ממשיכים כפרויקט גמר או חלק ממנו.

מתוך הבריף:

מטרת הקורס היא לחפש בהנאה. לחפש אחר ייחוד תרבותי ישראלי, שפה עיצובית או ביטוי טיפוגרפי. כל זה ללא שיקול מסחרי, שיווקי, פרסומי, הפקתי או טכני. חיפוש אישי של המעצב.

בפוסט זה דוגמאות לעבודות העוסקות במפגש בין תרבות לטיפוגרפיה. בעבודות אלו הטיפוגרפיה משמשת ככלי לביטוי קונספט, כפי שרוב המעצבים משתמשים בטיפוגרפיה.

יעל זייד (2011) – טהרת המשפחה. פרויקט על בסיס חוברת של הרבנות הראשית המפרטת את כללי ההתנהגות לאישה בזמן נידה. הסטודנטית יצרה 9 מוצרים ל-9 כללים, המעבירים באופן ציני את האיסור. החפצים הם כלי בית נפוצים כמו כרית, מאפרה, כסא וכדומה. הטיפוגרפיה מבוססת על גופן "בית הילל" של עודד עזר.

קורס טיפוגרפיה מחפשת, יקי חסיד 1

אוהד שלו (2011) – מחקר קללות. ההנחה בבסיס הפרויקט היא שקללות הנאמרות בקלות דעת יחסית משאירות טביעה אנרגטית טיפוגרפית. כל קללה צולמה במקום בו השאירה טביעה כזו, ולצילום מצורף דף מחקר בנוסח בית חולים הבודק את עוצמת הפגיעה, משך הפגיעה, מקור הקללה וכדומה.

קורס טיפוגרפיה מחפשת, יקי חסיד 2

עדי מוהל (2011) – חיבור בין גופן לתווים. הפרויקט עוסק בשינוי צורת קריאת תווים המיועדת לשירה. באופן מסורתי קוראים תווים משמאל לימין, מה שגורם לכתיבה הפוכה של המילים בשיר. כאן הושם דגש על המילה, כשהתו מצטרף להברה והקריאה מימין לשמאל. הגופן הנבחר לעבודה – "הדסה" של הנרי פרידלנדר.

קורס טיפוגרפיה מחפשת, יקי חסיד 3

פרויקטים מחפשת-22 פרויקטים מחפשת-23 פרויקטים מחפשת-24 פרויקטים מחפשת-25 פרויקטים מחפשת-26 פרויקטים מחפשת-27

אלונה גור (2012) – ידיעונים לציבור החרדי. ידיעונים בנושאים שונים כמו ארוחת שבת, גירושין, שאלת רב ועוד. מחולקים כיאות לנשים לחוד ולגברים לחוד. העיצוב מבקש להעביר ביקורת על הפער בין המינים ומותח ביקורת על התוכן.

קורס טיפוגרפיה מחפשת, יקי חסיד 4

page devider קו הפרדה border

[מקור התמונה בפוסטר שעיצבתי:]
A man shows tribal scars on his back in the Democratic Republic of the Congo, November 1919. PHOTOGRAPH BY E. TORDAY, NATIONAL GEOGRAPHIC

מתוך wikimedia commons

פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

6 תגובות על קורס טיפוגרפיה מחפשת – טיפוגרפיה ותרבות

 1. scriptimy הגיב:

  שלום.

  מפליא מאד שמשום מה רוב העבודות התמקדו בשנאת התורה או הצגתה באופן מסולף.
  יש לחקור את הסיבה שזה הדבר הראשון שעולה בדעתם של היוצרים בהקשר של טיפוגרפיה.
  מעניין. אולי ניתן להניח שהאות בצידה הטהור ולא הפרקטי בלבד נתפסת כאלמנט דתי.
  וממילא מביאה לידי ביטוי את דעותיהם הדתיות של היוצרים.

  • yaronimus הגיב:

   בוקר טוב ושנה טובה! אני חושב שיש מקום לדיעות שונות בלשכה. עם זאת, אני חושב שהביקורת שלך לגיטימית, וטוב שאתה מבקר את העבודות. אנו זקוקים ליותר הבעת דיעה וביקורת בעולם העיצוב, ע״מ שנוכל להתפתח. כדאי לך לעיין בפרוייקט ״בת מלך״ של גילת דיין שמביא זווית שונה בעזרת הטיפוגרפיה העברית.

   https://yaronimus.wordpress.com/2014/07/14/%D7%9E%D7%92%D7%96%D7%99%D7%9F-%D7%B4%D7%91%D7%AA-%D7%9E%D7%9C%D7%9A%D7%B4-%D7%A4%D7%A8%D7%95%D7%99%D7%A7%D7%98-%D7%94%D7%92%D7%9E%D7%A8-%D7%A9%D7%9C-%D7%92%D7%99%D7%9C%D7%AA-%D7%93%D7%99%D7%99/

  • rwmpelstilzchen הגיב:

   אני חושש שהטקסטים היהודיים עצמם והפרקטיקות של חלק מהזרמים עושים את העבודה יופי בלהשניא את היהדות, או לכל הפחות את חלק מהזרמים ביהדות…
   להגיד שייצוג של אלה באופן מעוצב טיפוגרפית הוא זה שמשניא או שונא זה, איך לומר, לא הגיוני.

   • yaronimus הגיב:

    הייצוג הוא לעולם אינו נייטראלי – בכל ייצוג יש עריכה כלשהי, איזו הבעת מסר ודיעה, ויש קונטקסט. אין טיפוגרפיה שהיא חסרת הקשר ומסר מכיוון שמטבעה היא נועדה להבעת הקשר ומסר.
    לכן אני חולק עליך.
    להגיד שייצוג של אלה באופן מעוצב טיפוגרפית הוא זה שאינו משניא או שונא, זה, איך לומר, לא הגיוני.

 2. scriptimy הגיב:

  כוונתי כמובן לשנאת היהדות ולא הדת בעולם בכלל.

 3. yaronimus הגיב:

  תגובה לחנוך שהגיב כאן ואת תגובתו צינזרתי – בוא נשמור על רמת דיון נאותה. אם יש לך טיעון, נא להציגו בצורה מכובדת.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s