אגודת ידידי הספר מס׳ 5 – מאמר על הקליגרף פרד פאוקר

FRED PAUKER image

typophiles 0B.jpg

אביב 1985, ירושלים

דמויות בעולם הספר – פרד פאוקר

תודה רבה לבנצי בינדר שסרק ותרם את המסמך הזה.

הורדת הקובץ:
קליק ימני על התמונה / קישור ואז save link as

DOWNLOAD BUTTON tiny

Israel_Biliophiles_No5

page devider קו הפרדה border

שורות אלו נכתבו כחודש לפני פטירתו

לולא ידענו שאנו נמצאים באבו-תור בירושלים, היינו מדמים לרגע שאנחנו בהודו כי כל סנטימטר של קיר רצפה וחלל בביתם של פרד ואוולין פאוקר מכוסים בחפצי אמנות שרכשו בשלוש השנים ששהו בבומביי, הודו.

הזוג פאוקר רכשו את ביתם ב-1954, שנה לאחר נישואיהם. הבית שנבנה בשנות ה-30 עומד במרחק קצר ביותר מן הגבול הישן.

פרד פאוקר המעצב הגראפי נולד בוינה ב-1927, בן יחיד להורים ציונים שומרי-מסורת. זמן קצר לפני פרוץ המלחמה הועבר כילד לאנגליה, הוריו נספו בשואה. הוא למד בבית ספר אנגלי מובהק ובגיל 14 הצטרף לתנועת ״הבונים״*. פרד שהה שבע שנים בהכשרה שעסקה בעבודות חקלאיות ונוהלה כמו קיבוץ.

Israel_Biliophiles_No5-1

ב-1949 עלה ארצה ואשתו לעתיד, אוולין רוזן, אף היא חברת ״הבונים״ עלתה באותה תקופה. שניהם חיו בקיבוץ בית העמק והיו בצבא בנח״ל בשנים 1950-51. לאחר נישואיהם עזבו את הקיבוץ בחוסר-כל והתיישבו בירושלים, כדי שפרד ימלא את רצונו ללמוד ב״בצלאל״. מוריו היו רודי דיין, עמנואל גראו, איזידור אשהיים, יוסי שטרן (רישום). לפרד היה כשרון לקאליגרפיה ולמד בעצמו את אמנות האות האנגלית. פרופ׳ ירחמיאל שכטר לימד ב״בצלאל״ קאליגרפיה לטינית ועברית. לגבי הראשונה היו שיטותיו דומות לאלו של אדוארד ג׳ונסטון ולגבי השניה לימד את תלמידי ״בצלאל״ כתב אשכנזי, ספרדי ורש״י. ״מה שלא נלמד היה עיצוב האות, אם רצית ביישום לימודי הקאליגרפיה היה עליך לעשות זאת בעצמך״. ב״בצלאל״ כבר לא מלמדים היום קאליגרפיה והסטודנטים משתמשים ב״לטרסט״.

עוד לפני שסיים את לימודיו ב״בצלאל״, התפרנס מעבודות ארעיות עבור קרן קיימת לישראל, קרן היסוד ומוסדות אחרים. ב-1958 עיצב פרד פאוקר את הלוח ״עשר שנות ישראל״ בבית דיזנגוף בת״א.

Independence_Hall_Plaque

תבליט אבן בבית דיזנגוף בתל אביב – ״עשר שנות ישראל״  שעוצב ב-1958 ע״י פרד פאוקר. [מקור – ויקיפדיה]

ב-1960 חש פאוקר שעליו להרחיב  אופקיו ובלווית אשתו נסע ללונדון. אלה היו השנים הטובות של עיצוב גראפי באנגליה. אחד הלקוחות שלו היה המו״ל פרדריק מולר. כמו כן עיצב פאוקר את העלון של לשכת התיירות הממשלתית של ישראל. אחת מעטיפות הספרים שעיצב זכתה בפרס בשנת 1965 בפסטיבל אדינבורג.

Israel_Biliophiles_No5-14

באותה תקופה (1960-63), למדה אוולין פאוקר עיצוב בדים אמנותי. ב-1965 הוזמנה לבומביי לעבוד שם במפעל בדים גדול המעסיק 14000 עובדים, והזוג פאוקר עבר להודו. פרד פתח שם סטודיו לעיצוב ואף הרצה בפני 50 תלמידים. בכמיהתם לישראל עזבו את הודו ס-1968, שהו שנה נוספת באנגליה, וחזרו הביתה לאבו-תור.

Israel_Biliophiles_No5-3

Israel_Biliophiles_No5-31

מאז שחזר לארץ ישראל ב-1969 היו לקוחותיו החשובים האוניברסיטה העברית בירושלים ואוניברסיטת בן-גוריות בבאר-שבע. עבור הראשונה עיצב את כתב העת ״סקופוס״ ועבור השניה את כת העת ״נגב״. רבים מעיצוביו נחשבים כיום קלאסיים, למשל העיצוב ל״תפילת הדרך״ שעשה בשנת 1969 עבור חברת טורנובסקי בת״א, לשימוש הנוסעים במטוסי ״אל-על״. עבודה זו הוצגה בבית דיזנגוף בתל אביב

[קטע חסר]

בניו-יורק ב-1980 במסגרת תערוכה בשם ״קאליגרפיה בינלאומית היום״. לתערוכה זו הוגשו 24000 עבודות ו-200 בלבד נתקבלו. העבודה נכללה בקטלוג התערוכה שהופיע ב-1982.

פרד פאוקר הוא שעיצב, בכישרון רב, את סמל אגודתנו – ״ידידי הספר״ – המופיע גם בראש עלון הידיעות שלנו. עיצוב האותיות של פאוקר מעולה וכל אמני הקאליגרפיה בארץ ראו בו מעצב יוצא מן הכלל. באותיותיו יש איזון מושלם בין חופש ומשמעות קפדנית. לאותיות יש תמיד הכובד הנכון ודקות הקווים מוסיפה להן חיוּת . יש בהן אלגנטיות שנונה. לאחרונה עיצב כריכה לספר זיכרון לאוניברסיטת בן גוריון בנגב שבוצעה בכסף ע״י דוד גומבל.

Israel_Biliophiles_No5-2Israel_Biliophiles_No5-16

ספר זכרון לאוניברסיטת בן גוריון, עיצוב ע״י פאוקר, ביצוע בכסף ע״י דוד גומבל, 1984

עבודה קאליגרפית מצוינת שלו היא עיצוב ואיור של הספר: ״מדרש ירושלים״ מאת דניאל שפרבר שיצא לאור ב-1982. כל האיורים בוצעו באדום עמוק ודיו שחור על פני כל מיפתח של הספר, בטכניקה שרק אמן בשיעור קומתו של פרד פאוקר יכול היה לבצע בהצלחה.

000000030479_0002plane289 085

[מקור]

הקאליגרפיה מייצגת היפוך בולט לאותיות בסקרוויל ונרקיס. הספר זכה בפרס העיצוב המובחר ביריד הספרים הבינלאומי ה-11 בירושלים ב-1983.

פאוקר עשה עבודות קליגראפיות גם להנאתו העצמית או בתור שי לידידיו. בין עבודותיו הקאליגרפיות האחרונות נמצאה טיוטה ראשונה לשיר מאת המשוררת זלדה ״לכל איש יש שם״.

פרד פאוקר הלך לעולמו ב-3 לינואר 1985.

Israel_Biliophiles_No5-5

תחרות בינלאומית ראשונה לנבל – מדליה להענקה רשמית, תשי"ט 1959 [מקור]

page devider קו הפרדה border

*״הבונים״ היה ארגון סוציאליסטי שקם בבריטניה בשנת 1929, ואין הכוונה לתנועת ״הבונים החופשיים״.

page devider קו הפרדה border

עוד בגליון מס׳ 5 של ״אגודת ידידי הספר״ (ניתן לקרוא בקובץ הpdf בתחילת הפוסט):

 • פינת השימור – קלף וגוויל
  מכבשי סדנת ההדפס הירושלמית
  הסדנה לעשיית נייר ע״ש ״הדוד בוב לסלי״
  ראשיתו של אגף הקליגרפיה
  ארועים בשנה החולפת
  60 שנה למותו של אפריים משה ליליין (אנגלית)
פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

תגובה אחת על אגודת ידידי הספר מס׳ 5 – מאמר על הקליגרף פרד פאוקר

 1. פינגבאק: על טיפוגרפיה ואותיות דפוס מאת גדעון שטרן | הלשכה לטיפוגרפיה עברית

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s