הבולים שעיצב דרור בן־דב – עבודת פרוסמינריון מאת ירונימוס

היום התבשרתי דרך כתבתו של רני רדזלי ב״פורטפוליו״ על מותו של המעצב דרור בן־דב (2020-1934), ונזכרתי בעבודת הפרוסמינריון העוסקת בעיצובי הבולים שלו, שהגשתי לד״ר נעמי מאירי־דן במסגרת התואר השני בתקשורת חזותית בבצלאל. לצורך הכתיבה נסעתי לביתו וראיינתי אותו באופן אישי, ואף שלחתי לו עותק לאחר כמה שבועות. גיליתי אדם מרתק ונחמד, ושמחתי להתעמק בסיפורים שלו.

החלטתי להעלות את העבודה ל״לשכה״ ולאפשר לקוראים להוריד אותה בחינם (ראו קישורים בהמשך הפוסט). את הטקסט עימדתי עם הפונטים ״הדסה פרידלנדר״ של הנרי פרידלנדר (באדיבות ״פונטף״), ו״סימפלר״ (באדיבות הגילדה – מיכל סהר והטייס).


מבוא:

בעבודה זו אנתח את סדרת הבולים ״מועדים לשמחה תשכ״ט״ שעיצב המעצב דרור בן דב בשנת 1968, המונה 5 בולים. הניתוח כולל התייחסות לטיפוגרפיה, לטקסט, ולאיורים. לצורך העבודה בחרתי להשתמש בשני מודלים.

בחלק א׳ אשתמש במודל הניתוח של אירווין פנופסקי, המורכב משלושה שלבים:

  1. ניתוח צורני כללי – בניתוח זה אתאר את מבנה הבולים (לצורך זה חילקתי אותם ונתתי שם לכל חלק), ואת האיורים שבכל בול.
  2. ניתוח איקונוגרפי – בניתוח זה אנסה לזהות את הדימוים המופיעים באיורים, את הציטוטים, ההקשר המקומי ההיסטורי שלהם, והסיבה האפשרית לצימוד בין ציטוט  ודימוי בכל בול.
  3. ניתוח איקונולוגי – בניתוח זה אנסה לתאר את מערכת ההקשרים הגדולה יותר מסביב ליצירת הבולים, ואתמקד בהיבטים כגון: היסטוריה (מלחמת ששת הימים, שחרור ירושלים ואיחודה), ארכיטקטורה,  מקור אפשרי לסיגנוּן האיורי,  ההקשר החילוני בביטוין של אידיאולוגיות כמו ״דת חילונית״ או ״אזרחית״  או האידיאולוגיה הציונית של תקומת העם היהודי בארצו. בנוסף אתאר גם הקשר ומקורות אפשריים לעיצוב הטיפוגרפי של הבולים, אשר עוזרים להעביר את המסר האידיאולוגי הציוני.

ניתוח זה עוסק בשכבות ההקשרים החיצוניות למעצב הבול. לכן החלטתי להוסיף היבט ביוגרפי לעבודה: נסעתי וריאיינתי את המעצב דרור בן דב בביתו.

לכן בחלק ב׳ אנתח את הבולים לפי המודל של מייקל רוק – ״designer as author״. בניתוח זה אתמקד בחוויה האישית של המעצב, בקונטקסט ההיסטורי כפי שהוא חווה אותו. לפי תיאוריית האוטר הגורסת כי ליוצר חתימת יד אישית, בחלק זה אנסה למתוח קוים העוסקים בסגנון גרפי אישי עקבי בעבודותיו האחרות. בנוסף, בחרתי גם לבדוק מולו את התיאוריות השונות שכתבתי בחלק א׳ על מקורות היצירה שלו, ועל ההשקפה הפוליטית האישית שלו.


להורדה:

הורדת הקובץ:
קליק ימני על התמונה / קישור ואז save link as

DOWNLOAD BUTTON tiny
פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

תגובה אחת על הבולים שעיצב דרור בן־דב – עבודת פרוסמינריון מאת ירונימוס

  1. פינגבאק: הבולים שעיצב דרור בן־דב – עבודת פרוסמינריון מאת ירונימוס — הלשכה לטיפוגרפיה עברית | Mon site officiel / My official website

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s